Augusztus 31-én lezárul az Egyesült Államok katonai szerepvállalása Afganisztánban – jelentette be csütörtökön Joe Biden amerikai elnök a Fehér Házban.
Joe Biden kijelentette, hogy véget vetnek az Egyesült Államok leghosszabb háborújának. Mint mondta, egyedül az afgán nép joga és kötelessége dönteni saját sorsáról és arról, miként irányítsák országukat a jövőben.
Nem nemzetépítés céljával mentünk Afganisztánba” – fogalmazott az amerikai elnök.
angsúlyozta, hogy az afgán vezetőknek tárgyalóasztalhoz kell ülniük, a térség államainak pedig fokozniuk kell erőfeszítéseiket egy politikai rendezés érdekében.
Biden beszélt arról is, hogy még júliusban megkezdik a különleges bevándorlási vízumokkal rendelkező afgán állampolgárok légi járatokkal történő evakuálását az Egyesült Államokba. John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője csütörtökön arról számolt be, hogy a radikális iszlamista tálibok körzetközpontok tucatjait rohanták le és a tartományi központpontokat fenyegetik.
Megfigyelők attól tartanak, hogy a nemzetközi erők kivonása nyomán a szélsőséges iszlamista tálibok kerülnek ismét hatalomra. A radikálisok az ország több pontján is előrenyomulnak. Az Egyesült Államok mindössze 650 katonát hagy Afganisztánban a kabuli nagykövetsége védelmére. Austin Scott Miller, az Afganisztánban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka utolsó helyi sajtótájékoztatóján, kedden sötét képet festett a biztonsági helyzetről. Miller szerint a jelenlegi trendek folytatódása polgárháborúhoz vezethet.
Fokozódik a káosz Afganisztánban a kivonulás közeledtével
Az afganisztáni radikális iszlamista tálib mozgalom politikai irodájának Moszkvában tartózkodó küldöttsége csütörtökön azt ígérte, hogy nem fogják megtámadni az afgán-tádzsik határt.
„Természetesen nem fogjuk megtámadni az Afganisztán és Tádzsikisztán közötti határt. Biztosíthatjuk az orosz felet, hogy politikánk nem irányul támadásra" – hangoztatta Mohammad Szuhail Sahín, a felkelők dohai politikai irodájának szóvivője. Mint mondta, látogatásuk célja az Afganisztán északi részén kialakult helyzet megvitatása, különös tekintettel arra, hogy több térség is az ellenőrzésük alá került.
Beszélt arról is, hogy nem kívánják katonai úton magukhoz ragadni a hatalmat Afganisztánban. Ismételten hangsúlyozta, hogy a politikai rendezést szorgalmazzák, s ezzel összefüggésben utalt a kabuli vezetéssel Dohában zajló tárgyalásokra.
(MTI)
Fotó: SAUL LOEB / AFP